Znamy drużyny ORLEN Wyścigu Narodów

– Tu nie ma przypadków, są tylko przyszłe gwiazdy. ORLEN Wyścig Narodów daje absolutnie unikalną szansę i w świecie kolarskim wszyscy o tym wiedzą. To dlatego ta impreza jest tak niezwykła i z roku na rok coraz bardziej się rozwija – mówi Czesław Lang, który odpowiada za organizację imprezy.

W tym roku ORLEN Wyścig Narodów wystartuje w Czechach, później kolarze przejadą przez Słowację i dotrą do Polski. Wielki finał odbędzie się koło Hotelu Arłamów. Od 15 do 19 maja obejrzymy pięć pasjonujących etapów, a wielki sport będzie na wyciągnięcie ręki dla każdego. A sam wyścig będzie wyglądał trochę inaczej niż większość tych znanych z rywalizacji elity.

ORLEN Wyścig Narodów to część prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. Na starcie stają reprezentacje krajów oraz kluby z kolarzami do 23 lat. Nikt nie używa radia do komunikacji z dyrektorami sportowymi, więc to kolarze sami muszą podejmować decyzje. To z kolei sprawia, że rywalizacja jest bardzo emocjonująca.

– Kiedy o tym myślę, przychodzi mi do głowy, że wracamy do korzeni, do takiego ścigania, jakie sam najbardziej lubiłem. Kolarze nie czekają na dyspozycję, ale sami decydują. Oczywiście każda ekipa ustala taktykę, ale nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na trasie i jak na to reagować. Dzięki temu oglądamy pasjonujące widowisko – mówi Czesław Lang, który stoi na czele organizatora wyścigu, firmy Lang Team.

W tym roku na starcie zobaczymy 22 reprezentacje narodowe oraz trzy kluby, których pełna lista znajduje się niżej.

– ORLEN Wyścig Narodów to takie wydarzenie, na które patrzy cały kolarski świat, bo tu błyszczą talenty – mówi Lang i trudno się z nim nie zgodzić, co pokazuje historia.

Olav Kooij, który wygrał OWN w 2020 roku, to dzisiaj gwiazda znakomitej grupy Visma Lease a Bike. Jako zawodowiec wygrał już 32 razy. Co ciekawe, na liście jego triumfów jest też ten w Tour de Pologne!

Lista tych, którzy błysnęli w ORLEN Wyścigu Narodów, a teraz walczą w elicie,  jest znacznie dłuższa. Inny Holender Marijn van den Berg wygrał w Polsce rok po Olavie. I podobnie jak rodak ma już na koncie wygraną w naszym narodowym wyścigu.

Pierwszy zwycięzca OWN, Francuz Nicolas Prodhomme, nie wygrywa, ale kolarz Decathlon AG2R La Mondiale Team, to świetny wspinacz z dobrą marką w peletonie. Pięć razy startował w wielkich tourach. A przecież tę listę można wydłużać. Nie tylko o tych, którzy już są w elicie, ale wkrótce o kolejnych, tych, którzy wystartują w 2024 roku.

Sponsorem Tytularnym wydarzenia jest firma ORLEN, która wspiera ORLEN Wyścig Narodów od pierwszej edycji.

 

Lista ekip ORLEN Wyścigu Narodów 2024

Reprezentacje narodowe:

Kazachstan, Belgia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Dania, Norwegia, Niemcy, Czechy, Portugalia, Szwajcaria, Ukraina, Słowacja, Estonia, Polska, Szwecja, Austria, Luksemburg, Słowenia, Węgry, Izrael

Kluby:

GKS Catusia, TC Chrobry Głogów, Mostostal Puławy