Tomasz Brożyna: Powalczymy o zwycięstwo

29-30 maja w Białymstoku odbędzie się ORLEN Wyścig Narodów UCI Nations Cup U 23 2021. Na starcie pojawi się 25 ekip, w tym reprezentacja Polski i trzy grupy regionalne. – Zawsze stajemy na starcie z myślą o wygrywaniu – mówi Tomasz Brożyna, trener kadry do lat 23.

Kadrowicze spotkają się 24 maja na konsultacji w Białymstoku, gdzie będą przygotowywać się do startu w ORLEN Wyścigu Narodów. – Poświęcimy czas na poznanie trasy oraz treningi. Zrobimy wszystko, aby przygotować się jak najlepiej na rywalizację. W Białymstoku pojawi się wielu zawodników ze światowej czołówki. Trasa jest pagórkowata, na pewno wymagająca. Czeka nas emocjonująca rywalizacja – podkreśla Tomasz Brożyna, zwycięzca Tour de Pologne z 1999 roku, wielokrotny mistrz Polski, uczestnik Giro d’Italia, Tour de France, olimpijczyk z Atlanty i Aten, obecnie trener kadry do lat 23.

Trener polskiej kadry jasno określa cel swoich podopiecznych. – Zawsze stajemy na starcie z myślą o wygrywaniu. Będziemy nastawieni bojowo i powalczymy o zwycięstwo. W ORLEN Wyścigu Narodów wystartuje 24 polskich zawodników. Każda reprezentacja może wystawić 6 kolarzy, ale my oprócz kadry mamy jeszcze trzy kluby – mówi Brożyna. – Mamy szansę rywalizować z najlepszymi na świecie w kategorii do 23 lat. Cieszę się, że taka liczna grupa polskich zawodników ma okazję wziąć udział w zmaganiach i zbierać cenne doświadczenie. Za rok, dwa ci zawodnicy będą stanowili o sile polskiego, a także światowego kolarstwa – dodaje.

W Białymstoku odbędzie się pierwszy wyścig z cyklu UCI Nations Cup U 23 2021. Łącznie zaplanowano cztery imprezy. W czerwcu młodzi kolarze spotkają się w czeskich Jesionikach, a kolejne dwie edycje – w lipcu i sierpniu we Francji.

Oprócz ORLEN Wyścigu Narodów, w Białymstoku odbędzie się ORLEN Lang Team Race, który zaplanowano 30 maja. – To bardzo dobry kierunek rozwoju kolarstwa. Coraz więcej osób aktywnie spędza czas jeżdżąc rowerem. Część stawia na rekreację, ale jest grupa, która pragnie rywalizacji. Rosnące zainteresowanie ORLEN Lang Team Race jest najlepszym dowodem na rosnącą popularność dyscypliny. Wpłynie to także na poziom kolarstwa w Polsce – zaznacza trener polskiej kadry.

Szeroki skład Reprezentacji Polski na ORLEN Wyścig Narodów:

Maciejuk Filip – Leopard Team
Papierski Damian – Voster ATS Team
Gałka Michał – Maloja Pushbikers
Proć Bartłomiej – Pogoń Mostostal Puławy
Wawrzyniak Karol – Pogoń Mostostal Puławy
Szymacha Kamil – LKS Baszta Golczewo
Miazga Jan – Luks Trójka Piaseczno
Górak Dominik – General Store-Essegibi
Drobek Hubert – Gaverzicht-BE Okay