Tak prezentują się poszczególne etapy ORLEN Wyścigu Narodów

Rozpoczęło się odliczanie godzin do kolejnej edycji ORLEN Wyścig Narodów. Od 15 do 19 maja najlepsi kolarze U23 ponownie wezmą udział w rywalizacji. Na wymagającej, pięcioetapowej trasie przez Czechy, Słowację i Polskę, przyszli mistrzowie będą reprezentować barwy swoich narodów. Przedstawiamy, z jakimi wyzwaniami zmierzą się na poszczególnych odcinkach trasy.

Etap 1: Prościejów – Bouzov

Szósta edycja ORLEN Wyścig Narodów rozpoczyna się od etapu o wymagającym profilu. Startując ze starego miasta Prościejowa w Czechach – znanego z przemysłu tekstylnego – kolarze pokonają 135 kilometrów do Bouzova, gdzie znajduję się słynny zamek z XIV wieku, w którym urodził się król Jerzy z Bohemii. To fascynujące miejsce stanie się sceną dla pierwszego lidera klasyfikacji generalnej.

Etap 2: Přerov – Kohútka

Drugi etap zaczyna się w Přerovie, mieście z ważnym stanowiskiem archeologicznym, gdzie znaleziono pozostałości homo sapiens z okresu paleolitu. Ośrodek narciarski Kohútka, który oznacza granicę między Czechami a Słowacją, będzie miejscem wymagającego podjazdu do mety wyścigu. Kolarze przekroczą linię końcową po pokonaniu trudnych 110 kilometrów, co z pewnością namiesza w klasyfikacji generalnej.

Etap 3: Tvrdošín – Štrbské Pleso

Trzeci etap w całości odbywa się na Słowacji, w Tatrach. Zaczynając od Tvrdošína, miejsca urodzenia malarki Márii Medvecká, zawodnicy pokonają 121 kilometrów, a następnie zmierzą się z najdłuższym podjazdem edycji prowadzącym na 1347 metrów wysokości do miejscowości Štrbské Pleso. Drogi tego wymagającego wzniesienia staną się areną walki najlepszych górali tegorocznej edycji wyścigu, a nagrodą będzie koszulka lidera klasyfikacji górskiej Lang Team.

Etap 4: BUKOVINA Resort, Niedzica – Jasło

Wyścig dociera do Polski na czwartym etapie, który rozpoczyna się w Niedzicy, miasteczku nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, w którym znajduje się malowniczy Zamek Dunajec. Trudno będzie drużynom utrzymać bliską rywalizację na najdłuższym etapie tej edycji, szczególnie biorąc pod uwagę, że charakteryzuje się wyjątkowo nerwową trasą. Kolarze dotrą do mety w Jaśle po pokonaniu 175 kilometrów. Partnerem tego etapu jest BUKOVINA Resort.

Etap 5: Lesko, Powiat Leski – Hotel Arłamów

Ostatni etap obejmuje 148 kilometrów. Rozpoczynający się w Lesku piąty etap w całości przebiega przez Karpaty. Będzie to wymagająca trasa, która nie zawiera żadnych płaskich odcinków. Meta tego etapu znajduje się przy Hotelu Arłamów i to właśnie tam odbędzie się dekoracja zwycięzcy 6. edycji ORLEN Wyścig Narodów.

 

Sponsorem Tytularnym wydarzenia jest firma ORLEN, która wspiera ORLEN Wyścig Narodów od pierwszej edycji.

Lista ekip ORLEN Wyścigu Narodów 2024

Reprezentacje narodowe:
Kazachstan, Belgia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Dania, Norwegia, Niemcy, Czechy, Portugalia, Szwajcaria, Ukraina, Słowacja, Estonia, Polska, Szwecja, Austria, Luksemburg, Słowenia, Węgry, Izrael

Kluby:
GKS Catusia, TC Chrobry Głogów, Mostostal Puławy

Lista zgłoszonych zawodników ORLEN Wyścigu Narodów 2024

Trasa ORLEN Wyścigu Narodów 15-19.05.2024

  1. etap: 15.05 (środa) PROSTĚJOV – BOUZOV (Czechy) – 135 km
  2. etap: 16.05 (czwartek) PŘEROV – KOHÚTKA (Czechy) – 110 km
  3. etap: 17.05 (piątek) TVRDOŠÍN – ŠTRBSKÉ PLESO (Słowacja) – 121 km
  4. etap: 18.05 (sobota) BUKOVINA RESORT, NIEDZICA – JASŁO (Polska) – 175 km
  5. etap: 19.05 (niedziela) LESKO, POWIAT LESKI – HOTEL ARŁAMÓW (Polska) – 148 km