Pięć etapów ORLEN Wyścigu Narodów w 2021 roku

ORLEN Wyścig Narodów 2021 odbędzie się w terminie 26-30 maja i będzie się składał z pięciu etapów. Będzie to najdłuższy po Tour de l’Avenir wyścig należący do UCI Nations Cup U23.

Ubiegłoroczny ORLEN Wyścig Narodów okazał się dużym sukcesem. – Nasz wyścig, jako jedyny z całego cyklu Pucharu Narodów, doszedł do skutku. Mieliśmy świetnie przygotowane trasy w Rzeszowie, dwa emocjonujące etapy i wspaniałą rywalizację na trasie – ocenia Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team – Prestiż tej imprezy wzrósł znacząco, wyścig cieszy się zaufaniem Międzynarodowej Unii Kolarskiej, a także poszczególnych federacji narodowych. W 2021 roku będzie się składał z pięciu etapów – dodaje wicemistrz olimpijski z Moskwy.

W 2019 roku ORLEN Wyścig Narodów zadebiutował na kolarskiej mapie Polski. Zawody, w których kolarze rywalizują w barwach reprezentacji narodowych, odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej. Wyścig został rozegrany na wymagającej trasie, doskonale znanej z Tour de Pologne. Oba etapy – drużynowa jazda na czas i wyścig ze startu wspólnego – przyniosły kibicom wiele emocji. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej okazał się Francuz Nicolas Prodhomme.

W 2020 roku rywalizacja najlepszych kolarze do lat 23 przeniosła się do Rzeszowa. To miasto również dobrze znane kibicom Tour de Pologne, gdzie wyścig gościł nie raz. ORLEN Wyścig Narodów w Rzeszowie, rozgrywany na ciekawej, dynamicznej rundzie, został zdominowany przez kolarzy z Holandii. Wygrali oni oba etapy oraz klasyfikację generalną, bowiem polski wyścig był jedynym z całego cyklu Pucharu Narodów, który doszedł do skutku.

W 2021 roku w cyklu UCI Nations Cup U23 planowanych jest sześć wyścigów. Pod koniec marca Gent-Wevelgem, w kwietniu Ronde Van Vlaanderen Beloften (oba wyścigi w Belgii), na początku maja L’Etoile d’Or we Francji, a pod koniec maja ORLEN Wyścig Narodów. Po polskim wyścigu kolarze powalczą jeszcze w czerwcu w Course de la Paix Grand Prix Jeseniky w Czechach, a w sierpniu w Tour de l’Avenir we Francji.