ORLEN Wyścig Narodów –  wyścig poświęcony przyszłości kolarstwa

Wyścig dedykowany młodym kolarzom, którzy celują by zostać najlepszymi w UCI World Tour.

ORLEN Wyścig Narodów należy do prestiżowej serii Pucharu Narodów UCI U23. Najbardziej utalentowani kolarze z całego świata rywalizują w tym cyklu, reprezentując swoje kraje. Od 24 do 28 maja zawodnicy będą rywalizować podczas pięciu ekscytujących etapów w ramach ORLEN Wyścigu Narodów, a występ ten na pewno pomoże ukształtować ich kolarskie kariery. 

– Ten wyścig to prawdziwa szansa dla młodych kolarzy – oświadczył Czesław Lang, dyrektor wyścigu. – Gdy spojrzymy na czołówkę pierwszych 4 edycji, z radością zauważymy, że większość z tych młodych kolarzy jest obecnie częścią drużyn UCI World Tour, a niektórzy zaliczyli także pierwsze sukcesy i zwycięstwa etapowe w World Tourze. Jako organizatorzy jesteśmy dumni, że możemy promować kategorię U23 i dać kolarzom i drużynom narodowym możliwość zdobycia wyjątkowego doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości. 

ORLEN Wyścig Narodów, który od 2019 do 2022 roku zawsze zamykał się w dwóch etapach – w tym w pierwszych dwóch latach rozgrywano także jazdę drużynową na czas – teraz rozszerza się do pięciu etapów, z których dwa odbędą się na Węgrzech, jeden na Słowacji oraz dwa w Polsce. To kolejne potwierdzenie pozycji, jaką wyścig zdobywa na arenie międzynarodowej, odpowiadając przy tym na potrzeby młodzieżowego kolarstwa. 

– ORLEN Wyścig Narodów to zdecydowanie jeden z najbardziej wyczekiwanych wyścigów dla U23 – powiedział zwycięzca edycji 2020 Olav Kooij, obecnie zawodowiec w zespole Jumbo-Visma. – W zawodach biorą udział wszyscy najlepsi kolarze w kategorii i to czyni je naprawdę interesującymi, bo oczywiście każdy zawodnik daje z siebie wszystko. Jestem naprawdę szczęśliwy, że udało mi się wygrać i zawsze będę to wspominał jako wielki sukces.

Jest to ważne wydarzenie dla wszystkich młodych kolarzy podążających za marzeniami o dotarciu do poziomu zawodowego. Historia pokazuje jak wielką trampoliną do dotarcia do wielkich drużyn na światowej scenie jest to wydarzenie. Tę myśl podziela Marijn van den Berg, obecnie kolarz ekipy EF Education-EasyPost – To świetny wyścig, w którym dwukrotnie brałem udział z reprezentacją narodową – co zawsze jest wyjątkowe – i w obu tych edycjach wygraliśmy. To było fantastyczne i zdecydowanie pomogło mi osiągnąć poziom, na którym jestem teraz.

Jak mówi nam Nicolas Prodhomme, zwycięzca pierwszej edycji wyścigu, który obecnie jeździ dla AG2R Citroën, kolarze będą wracać z sentymentem do wspomnień i emocji związanych z polskim wyścigiem – To był mój jedyny sukces w Pucharze Narodów UCI U23, a zwycięstwo w koszulce reprezentacji Francji to bardzo ekscytujące uczucie. Wygraliśmy również jazdę drużynową na czas, co jest naprawdę fantastycznym wspomnieniem. Ponadto byłem pierwszym zwycięzcą tego wydarzenia, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Od tamtej pory wyścig ewoluował i pozostaje bardzo ważnym punktem dla kolarzy U23.