Opisy etapów ORLEN Wyścig Narodów 2023

Już 24 maja rozpocznie się pięcioetapowy ORLEN Wyścig Narodów, który w tym roku po raz pierwszy w historii będzie przeprowadzony również poza granicami Polski. Na trasa wyścigu będzie przebiegać przez Węgry, Słowację oraz Polskę. Poniżej przedstawiamy opisy każdego z pięciu etapów.

24.05 ETAP 1 – 135 km – Kaposvár- Balatonföldvár | Węgry

Etap rozpocznie się na Węgrzech w Kaposvár – miejscowości znanej z rezerwatu przyrody Zselic i fascynujących pozostałości benedyktyńskiego opactwa Szent Jakab – metę zaplanowano w Balatonföldvár. Jest to świetna lokalizacja do rozpoczęcia kolejnej edycji wyścigu dla kolarzy U23. W 2022 roku właśnie w Kaposvár rozpoczął się etap Giro d’Italia. Trasa jest w większości płaska, co czyni ją idealną dla sprinterów, z wyjątkiem ostatniego odcinka, który charakteryzuje się podjazdem o nachyleniu do 5%. Zapierający dech w piersiach finisz ze wspaniałym widokiem na jezioro Balaton będzie zasłużoną nagrodą dla zwycięzcy etapu.

25.05 ETAP 2 – 152 km – Hatvan – Bükkszentkereszt | Węgry

Drugi etap rozpocznie się w Hatvan, co w lokalnym języku oznacza „sześćdziesiąt”, a legendy mówią, że nazwa ta wynika z odległości dzielącej ją od Budapesztu. Miejsce to również w rzeczywistości znajduje się dokładnie sześćdziesiąt kilometrów na wschód od stolicy. Będzie to etap liczny w podjazdy o nachyleniu około 5%. Etap będzie mieć w sumie 2300 metrów przewyższenia. Przed metą w Bükkszentkereszt, w otoczeniu pięknej górskiej scenerii, na kolarzy będzie czekał długi i wymagający podjazd o długości prawie 6 kilometrów.

26.05 ETAP 3 – 124 km – Levoča- Štrbské Pleso | Słowacja

Trzeci etap odbędzie się na Słowacji. Tam kolarzy przywita zapierająca dech w piersiach sceneria znana. Widok na pasmo Tatr będzie stanowił tło dla tego etapu przeznaczonego w całości dla górali. Trasa jest obfita w bardzo trudne podjazdy o łącznej różnicy wysokości ponad 2300 metrów. Metę poprzedzi dziesięciokilometrowa wspinaczka, która zapewni widowisko do ostatnich metrów przed metą zlokalizowaną w centrum Szczyrbskiego Plesa, raju dla miłośników aktywności i sportów na świeżym powietrzu.

27.05 ETAP 4 – 129 km – BUKOVINA Resort – Nowy Sącz | Polska

Po etapie na Słowacji, wyścig przeniesie się do Polski, gdzie w Bukowinie rozpocznie się czwarty etap. To kultowe miejsce, w którym wielokrotnie odbywał się Tour de Pologne. Etap otworzy stromy podjazd, a następnie płaski odcinek, który doprowadzi kolarzy do połowy 128-kilometrowego etapu. Etap posiada ciekawy i wymagający odcinek obejmujący 4-kilometrowy podjazd, na którym co roku rozgrywane są Samochodwe Górskie Mistrzostwa Polski. Finisz w Nowym Sączu będzie z pewnością idealny dla sprinterów. 

28.05 ETAP 5 – 145 km – Sanok – Hotel Arłamów | Polska

Trasa finałowego etap wyścigu, będzie prowadzić z Sanoka do Hotelu Arłamów i częściowo pokrywa się z trasą ubiegłorocznego Tour de Pologne. Finałowe wyzwanie, charakteryzuje się kilkoma krótkimi, ale ostrymi podjazdami, które będą sprzyjać kolarzom dobrze czującym się w klasykach. Dodatkową dawkę adrenaliny zapewnią premie specjalne zlokalizowane w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. Ostatnie kilometry będą rozstrzygać walkę o zwycięstwo etapu. Kolarze dwukrotnie  będą musieli pokonać 2-kilometrowy podjazd o nachyleniu 10%, przy dojeździe do Hotelu Arłamów. To tam zlokalizowano metę otoczoną pięknem Bieszczad, które ukoronuje zwycięzcę piątej edycji tego wyścigu.