Norwegia triumfuje w UCI Nations Cup U23

Reprezentacja Norwegii zwyciężyła w UCI Nations CUP U23 w roku 2019. Skandynawowie zdobyli w sumie 90 punktów i o dwa oczka wyprzedzili Włochów oraz Belgów. Jednym z wyścigów cyklu UCI Nations Cup U23 jest ORLEN Wyścig Narodów.

UCI Nations Cup U23 to cykl wyścigów organizowanych od 2007 roku, w których młodzi, utalentowani kolarze rywalizują w barwach reprezentacji. W tym sezonie odbyło się siedem wyścigów, między innymi Tour de l’Avenir, Ronde Van Vlaanderen, a także, po raz pierwszy, ORLEN Wyścig Narodów. Został on rozegrany w dniach 1-2 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Francuz Nicolas Prodhomme, a w klasyfikacji drużynowej triumfowała reprezentacja Belgii.

Walka o końcowe zwycięstwo była w tym sezonie niezwykle zacięta. Ostatecznie Norwegia okazała się lepsza od Włoch i Belgii tylko o dwa punkty. Dalsze miejsca zajęły Dania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Holandia i Wielka Brytania. Polska zajęła w klasyfikacji końcowej 33 miejsce.

We wcześniejszych edycjach UCI Nations Cup U23 triumfowały między innymi Włochy, Słowenia, Dania, Francja, czy Portugalia. Cykl jest ważnym elementem rozwoju wielu karier utalentowanych kolarzy i dają możliwość zaprezentowania się w międzynarodowym gronie. Od 2007 roku w wyścigach należących do UCI Nations Cup U23 startowali między innymi Bauke Mollema, Fabio Aru, Nairo Quintana, Tom Dumoulin, czy Fernando Gaviria.