List Prezydenta UCI

Kolarstwo to sport, który w imponujący sposób rozwija się na całym świecie, a profesjonalne wyścigi szosowe U 23 są częścią tego sukcesu. To wydarzenia, które dają możliwość zabłyśnięcia młodym talentom, które niebawem będą gwiazdami peletonu.

W związku z tym bardzo się cieszę mogąc powitać nową kolarską inicjatywę w Polsce. ORLEN Wyścig Narodów to dwa dni wspaniałego ścigania wokół Bukowiny Tatrzańskiej, małej miejscowości, które zyskało sławę goszcząc pamiętne etapy Tour de Pologne. W pięknej tatrzańskiej scenerii najlepsi młodzi kolarze spotkają się w weekend 1-2 czerwca, aby walczyć o pierwsze historyczne zwycięstwo w ORLEN Wyścigu Narodów.

Znając profesjonalizm Czesława Langa, Agaty Lang i całego Lang Teamu, który organizuje Tour de Pologne UCI World Tour, mogliśmy natychmiast włączyć nowy wyścig do UCI Nations Cup Under-23. Jest to cykl najwyższej klasy wyścigów umożliwiających rywalizację najbardziej obiecującym kolarzom do lat 23 z całego świata. Niekwestionowany sukces Tour de Pologne nie pozostawia wątpliwości, że także to wydarzenie będzie fantastyczną częścią UCI Nations Cup, a obszerne transmisje i relacje telewizyjne dadzą szansę młodym zawodnikom na pokazanie się światu.

W ostatnich latach Polska doczekała się kolarskich gwiazd – zarówno mężczyzn, jak I kobiet – co jest w dużej mierze zasługą programu rozwoju Polskiego Związku Kolarskiego i jego prezesa Janusza Pożaka. ORLEN Wyścig Narodów może służyć ugruntowaniu pozycji polskich kolarzy, jako że młodzi zawodnicy będą rywalizować z najlepszymi z międzynarodowego peletonu.

Chciałbym przekazać moje gratulacje i podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, w tym wolontariuszom, działaczom, sponsorom i partnerom. Jestem pewien, że wszyscy zaangażowani, nie tylko zawodnicy, będą się cieszyć  historycznym ORLEN Wyścigiem Narodów.

 

David Lappartient
Prezydent UCI