Konferencja prasowa w Rzeszowie przed ORLEN Wyścigiem Narodów

Na dwa dni przed startem ORLEN Wyścigu Narodów w Rzeszowie organizatorzy zawodów oraz gospodarze miasta spotkali się na konferencji prasowej. Wzięli w niej udział Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, wiceprezydent Stanisław Sienko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie Wacław Sudoł oraz dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang. ORLEN Wyścig Narodów odbędzie się w Rzeszowie 12 i 13 września. W wyścigu wystartuje trzynaście reprezentacji.

Rzeszów to sportowe miasto i jestem pewny, że zobaczymy świetne widowisko – mówił prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Wtórował mu Czesław Lang. – Cieszę się, że razem z gospodarzami Rzeszowa i całym komitetem organizacyjnym możemy przygotować ten wyścig. Mamy wyścig cyklu World Tour, czyli Tour de Pologne, w którym ścigają się najlepsze ekipy, ale brakowało nam takiej imprezy, która dawałby szansę młodym, utalentowanym kolarzom. Do Rzeszowa przyjadą reprezentacje krajów z młodymi kolarzami – opowiadał wicemistrz olimpijski z Moskwy.

Cechą charakterystyczną ORLEN Wyścigu Narodów jest właśnie rywalizowanie w barwach narodowych. Dzięki temu kibice mają szansę oglądania polskich kolarzy w biało-czerwonych koszulkach. Dodatkowym wyróżnikiem jest żywiołowość. – Wracamy do korzeni. Grupy zawodowe podczas wyścigu mają wciąż radiowy kontakt z szefami, wiedzą wszystko. Chcemy tego uniknąć. Pamiętam kolarstwo z moich czasów i było bardziej spontaniczne. Trzeba było samemu ustawić taktykę, znać kolarzy i ich możliwości. Człowiek był sam ze sobą, musiał decydować – dodał Lang.

ORLEN Wyścig Narodów będzie się składał z dwóch etapów. W sobotę na kolarzy czeka jazda drużynowa na czas, a dzień później wyścig ze startu wspólnego. Oba odcinki zostaną rozegrane na 27-kilometrowej rundzie ze startem i metą w al. Cieplińskiego. Wydarzeniem towarzyszącym ORLEN Wyścigowi Narodów będzie ORLEN Lang Team Race, czyli szosowy wyścig dla amatorów, który odbędzie się w sobotę rano na tej samej trasie.

Miasto jest już gotowe. – Organizatorzy skupili się na tym, żeby trasa była piękna i dobrze układała się pod względem sportowym. My z kolei na tym, żeby było bezpiecznie dla uczestników, mieszkańców i turystów. Rzeszów to piękne miasto, które odwiedza wiele osób. Nie pierwszy raz zabezpieczamy wyścig kolarski, długo współpracujemy z panem Langiem. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby wyścig był bezpieczny – powiedział zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie Wacław Sudoł.

ORLEN Wyścig Narodów będzie pokazywany na żywo przez TVP Sport, a transmisja z użyciem śmigłowców będzie przeprowadzona na takim samym poziomie jak Tour de Pologne. Transmisja drużynowej jazdy na czas rozpocznie się w sobotę o 13:30, a wyścigu ze startu wspólnego w niedzielę o 12:00. Transmisję z wyścigu przeprowadzi także Super Polsat – 90 minut z pierwszego etapu, 120 z drugiego etapu. Bezpośrednie relacje z wyścigu zagoszczą w Radiowej Jedynce, a wyścig promowany jest także poprzez kampanie między innymi w Cinema City oraz PKP Intercity. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKN ORLEN.