Kolarski ORLEN Wyścig Narodów 2020 w Rzeszowie

Rzeszów będzie gospodarzem kolarskiego ORLEN Wyścigu Narodów w 2020 roku. Zawody odbędą się 29-30 sierpnia i będą finałową imprezą cyklu UCI Nations Cup U23.

ORLEN Wyścig Narodów po raz pierwszy został rozegrany w 2019 roku jako jeden z wyścigów UCI Nations CUP U23 – cyklu dla najbardziej utalentowanych młodych kolarzy. Cechą charakterystyczną tych wyścigów jest rywalizacja w barwach reprezentacji poszczególnych państw. Przyszłoroczny ORLEN Wyścig Narodów w Rzeszowie będzie się składał z dwóch etapów: jazdy drużynowej na czas i wyścigu ze startu wspólnego, a zawodnicy będą walczyć w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej.

Po raz kolejny będziemy mieli okazję wspierać jedną z ciekawszych imprez kolarskich w Polsce. Dla PKN ORLEN, poza korzyściami biznesowymi, które niesie za sobą sponsoring sportu zaangażowanie w kolarstwo ma też wymiar społeczny. W ten sposób dajemy szansę młodym i utalentowanym sportowcom na udział w prestiżowej imprezie i potwierdzenie swoich umiejętności. To dla nas jednocześnie kolejna inicjatywa, poprzez którą możemy promować zdrowy i aktywny tryb życia  – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W 2020 roku w ramach UCI Nations Cup U23 odbędzie się sześć wyścigów, między innymi Gent – Wevelgem w Belgii, Wyścig Pokoju w Czechach i Tour de l’Avenir we Francji. ORLEN Wyścig Narodów w Rzeszowie będzie nie tylko finałową imprezą cyklu, ale także ważnym sprawdzianem przed imprezami mistrzowskimi. Mistrzostwa Europy odbędą się 9-13 września we Włoszech (Trentino), a mistrzostwa świata 20-27 września w Szwajcarii (Aigle, Martigny). Sponsorem Tytularnym ORLEN Wyścigu Narodów jest PKN ORLEN.

Tegoroczny ORLEN Wyścig Narodów pokazał wielki potencjał rywalizacji reprezentacji narodowych. To z jednej strony nawiązanie do czasów, w których polscy kibice mogli dopingować kolarzy w biało-czerwonych koszulkach, z drugiej odkrywanie przyszłych gwiazd zawodowego peletonu. Ten wyścig pokazuje żywiołową i pełną emocji stronę kolarstwa. Cieszę się, że w przyszłym roku wspólnie z firmą PKN ORLEN będziemy mogli zaprosić wszystkich kibiców kolarstwa do Rzeszowa. Jestem przekonany, że po udanym debiucie wyścigu w gronie UCI Nations Cup U23 będziemy świadkami jeszcze ciekawszej walki najlepszych młodych kolarzy z całego świata – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

Wyścigi należące do UCI Nations Cup U23 cieszą się dużym prestiżem i uznaniem. Młodzi zwycięzcy często odgrywają później główne role w zawodowym peletonie. W wyścigach tego cyklu startowali między innymi Tom Dumoulin, Fernando Gaviria, czy Nairo Quintana, dziś uznawani za gwiazdy światowego kolarstwa.