BUKOVINA Resort partnerem ORLEN Wyścigu Narodów. Rozmowa z Edwardem Kuchtą.

5 wymagających i zróżnicowanych etapów, do przejechania blisko 700 kilometrów i najlepsi kolarze młodego pokolenia z całej Europy – szósta edycja ORLEN Wyścig Narodów zbliża się wielkimi krokami. Start już 15 maja – peleton przejedzie przez Czechy, Słowację i oczywiście Polskę. Decydującym etapem może okazać się ten najdłuższy, przedostatni –  blisko 175-kilometrowy odcinek rozpocznie się w Niedzicy, zakończy w Jaśle. Jego partnerem jest BUKOVINA Resort. Ten piękny kompleks w Bukowinie Tatrzańskiej z Lang Teamem i polskim kolarstwem współpracuje już od 20 lat. Radości z tej wieloletniej przygody nie kryje Edward Kuchta – Prezes Fundacji BUKOVINA.

Kolarstwo, Lang Team i BUKOVINA Resort od wielu lat działają razem… Skąd ta współpraca i takie zamiłowanie do tego sportu?

Edward Kuchta – Prezes Fundacji BUKOVINA: W tym roku mija 20 lat naszej współpracy, która rozpoczęła się od partnerstwa z Grupą Motoryzacyjną AUTOREMO i podczas pierwszego etapu Grand Prix MTB Skoda w 2004 roku. Warto dodać, że od tamtej pory odbyły się jeszcze dwie kolejne edycje, więc to już jest kawałek historii.

Następnie po otwarciu term i hotelu BUKOVINA – które obecnie tworzą BUKOVINA Resort, postanowiliśmy wdrożyć strategię promowania kompleksu oraz okolic Bukowiny Tatrzańskiej poprzez aktywność sportową. Naszym celem było pokazanie ludziom, że to wspaniałe miejsce oferuje liczne możliwości spędzania wolnego czasu oraz dbania o kondycję fizyczną. Ta owocna współpraca trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Jak ważna jest ta współpraca z Lang Teamem – na wielu płaszczyznach, bo przecież uczestniczycie nie tylko w ORLEN Wyścigu Narodów – dla Waszej strategii marketingowej i wizerunkowej?

EK: Współpraca z Czesławem Langiem i całym zespołem Lang Team opiera się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu. Jest dla nas niezmiernie istotne, że działamy wspólnie w sposób efektywny i skuteczny. Ta współpraca stanowi wspaniałą okazję do promocji naszego BUKOVINA Resort oraz malowniczych okolic Podhala i Tatr. Jesteśmy świadomi, że całe wydarzenie transmitowane jest w największych telewizjach świata, co stanowi promocję obejmującą w ponad 100 krajach. Widzimy, że ta promocja przynosi efekty, ponieważ zyskujemy Gości z różnych regionów Europy, a także zauważamy, że drogi Podhala zapełniły się kolarzami. Obserwujemy, że nasze działania spotykają się z pozytywnym przyjęciem zarówno wśród osób zainteresowanych tą dyscypliną sportu, jak i wśród szerszego grona odbiorców.

Osobiście również pasjonuję się jazdą na rowerze. W 2013 roku to właśnie Czesław Lang zarażając mnie miłością do kolarstwa szosowego, zmienił mój sposób spędzania czasu na dwóch kółkach, wcześniej skupiałem się głównie na rowerach górskich. Nasze okolice oferują wyjątkowe możliwości zmierzenia się z wyzwaniami, jakie stawiają przed nami szczyty, góry. To właśnie w naszych okolicach znajduje się legendarny podjazd – Ściana Bukowina zlokalizowana w Gliczarowie, o nachyleniu przekraczającym 20%. Losy niejednego etapu naszego narodowego wyścigu rozstrzygnęły się właśnie na tym królewskim odcinku. Jazda po tak wymagających terenach stanowi zupełnie inne wyzwanie niż pedałowanie po równinach. Tutaj każdy kilometr to walka, ale także doskonała okazja do utrzymania sportowej kondycji, jednocześnie ciesząc się pięknem tatrzańskiej przyrody w tle.

Panie Edwardzie, teraz pytanie nie do prezesa, a do kibica, do zapalonego kolarza. Gdy obserwuje Pan ORLEN Wyścig Narodów, gdy podziwia Pan młodych kolarzy, którzy w przyszłości mogą stanowić o sile światowego peletonu – jakie emocje Panu towarzyszą?

EK: Rywalizacja zawsze wywołuje ogromne emocje, jednocześnie pozwalając nam zerknąć w przyszłość. Obserwujemy kolarzy rozpoczynających swoją międzynarodową karierę, co stanowi dla nich wielką szansę. Patrzymy na nich z nadzieją, że w kolejnych latach będą świetnymi zawodnikami i będziemy mieli przyjemność ich oglądać na największych światowych „tourach.”

BUKOVINA Resort towarzyszy ORLEN Wyścigowi Narodów od samego początku, od 2019 roku. Jak wspomina Pan pierwszą edycję i jak ten wyścig się rozwinął?

EK: Początkowo, nie mając własnego doświadczenia, w pełni zaufaliśmy Czesławowi, ufając, że ponownie zorganizuje coś emocjonującego zarówno dla kibiców, jak i dla świata sportu. Z perspektywy czasu widzimy, że ten wyścig dynamicznie się rozwija, co napawa nas dumą. Wspaniale, że w zawodach startują reprezentacje narodowe, a młodzi zawodnicy mają okazję rywalizować na doskonale przygotowanych trasach.   To jest fantastyczna promocja dla regionu, Polski oraz dla całej naszej części Europy, obejmująca także Słowację, Czechy, a wcześniej Węgry. To ogromne wydarzenie, które jest również inwestycją w młodzież.

Widzimy, że ten wyścig dynamicznie rośnie i rozwija się. W tym roku transmisję będzie można obejrzeć także na Eurosporcie, co z pewnością ma ogromny wpływ na rozwój kolarstwa. BUKOVINA Resort będzie gospodarzem nie tylko ORLEN Wyścig Narodów, ale także przedostatniego etapu Tour de Pologne UCI World Tour. Jest to dla nas ogromny zaszczyt być gospodarzami jednego z kluczowych etapów, dlatego też czujemy się niezmiernie dumni.

Czwarty etap tegorocznego ORLEN Wyścigu Narodów może być etapem kluczowym. Czego możemy spodziewać się po odcinku, którego trasa biegnie przez BUKOVINA Resort, przez te piękne tereny. Co specjalnego przygotowaliście dla kibiców i oczywiście kolarzy?

EK: W tym roku nieco inaczej podchodzimy do tego etapu, ponieważ z powodu odległości meta znajduje się Jaśle, co uniemożliwiło nam zorganizowanie etapu z samej Bukowiny Tatrzańskiej. Startujemy z Podhala z Niedzicy, ale mimo wszystko chcieliśmy być sponsorem tego etapu, aby pokazać się i wesprzeć ORLEN Wyścig Narodów. Ten etap na pewno będzie bardzo wymagający, typowo górski, z długimi podjazdami. Wydaje się, że wiele może się rozstrzygnąć na tej trasie.

Obecnie rozpoczynamy promocję, ale już teraz widzimy, że nasi Goście i wszyscy ci, którzy pragną odwiedzić Podhale – nawet jeśli nie mieszkają u nas – przyjeżdżają, aby zobaczyć to miejsce, które dla wielu stało się już kultowe i kojarzy się z kolarstwem. Byliśmy obecni na pierwszym ORLEN Tour de Pologne Amatorów, pierwszej edycji Tour de Pologne Women, więc jesteśmy już znanym miejscem w świecie kolarskim. To dla nas oczywiście okazja do promocji, ale również szansa na otwarcie się na świat sportu i aktywność sportową, która jest dla Polaków ważna. Wiemy, że teraz ponad 6 milionów osób w naszym kraju jeździ na rowerach, więc można powiedzieć, że jest to taki sport narodowy.

77.Tour de Pologne, 05-09.08.2020, fot. Szymon Gruchalski

Panie Prezesie, czego jako partnerowi ORLEN Wyścigu Narodów, partnerowi czwartego etapu podczas szóstej edycji tej rywalizacji możemy Panu życzyć?

EK: Nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa sportowcom na trasie, ale równie istotne jest kontynuowanie rozwoju tego wyścigu, tak jak ma to miejsce obecnie, oraz jego stałe umieszczenie w kalendarzu imprez sportowych w Europie. Dla nas z kolei, oznacza to możliwość gościnnego przyjmowania najlepszych młodych sportowców, w tym dwudziestoparolatków, co umożliwi im rozwój i poznawanie naszych terenów.

Życzymy więc, by BUKOVINA Resort była nie tylko przy szóstej edycji, nie tylko przy pierwszej, ale też przy dziesiątej, pięćdziesiątej i setnej. Dziękuję za rozmowę

EK: Bardzo dziękuje i mam nadzieję, że to wszystko się spełni.